• Reklam
  MEHMET FATİH MANAZ

  MEHMET FATİH MANAZ

  [email protected]

  İdam edilen genç; Suçlu kim?

  03 Ekim 2021 - 14:45

  Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri sabah namazına kalkar. O gün çok endişeli, mahzun ve telaşlıdır. Talebeleri şaşırır ve üzülürler.

  Mevlana Celaleddin Sabah namazını alışılmışın dışında, her zamankinden daha hafif kıldırır. Kısa sureler okur. Evrad-ı Tesbihatın yarısını yaptırmaz. Sanki cenaze namazına geçilecekmiş gibi bir hal vardır mescidde! Her şey kısa tutulmakta, kısa sureler okunmakta, her sabah namazından sonra İşrak vaktine kadar uzun uzun okunan dua ve zikirler, evradlar okunmamaktadır.

  Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri sükut ederek namazını tamamlar. Yerinden kalkar ve koşa koşa mescidinden çıkıp gider. Talebeleri de peşinden fırlarlar. Korku içinde hocalarını aramaya başlarlar. Sanki kıyamet kopmak üzeredir.

  Ya da acil baskın yapmak üzere olan düşmanın hışmından kaçılmaktadır. Mevlana Celaleddin önde talebelerden yetişebilenler arkada, ötekiler istikamet tayini ile meşgul bir halde.

  Endişe had safhada! Bir müddet böylece koşuştuktan sonra herkes hocalarının nerede olduğunu ve nereye gittiğini anlayıp çevresinde toplandıktan sonra hakikat anlaşılır.Mevlana Celaleddin-i Rumi bu gün idam edilecek bir gencin son anlarına yetişmek için acele etmektedir.

  Kan ter içinde kalmış bir halde Cezanın infaz edileceği alana yetişir. Fakat olan olmuş ve idam tamamlanmıştır. Genç adam boynu eğilmiş bir halde ipte sallanmaktadır. Herkesi şaşırtan ve dehşete düşüren bir hadise olur. Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri gözyaşları içinde ölen gencin ayaklarına sarılmış hıçkıra hıçkıra ağlamaktadır. Hocamıza yakın olanlar hıçkırıklar arasında şu sözleri tekrar tekrar söyleyerek Mevlananın ağlamakla boğulduğunu gözlerler:

  Bizi Affet! Ey Genç Sana Yetişemedik!.
  Ne olur bizi affet sana yetişemedik.!
  Hakkını helal et sana yetişemedik.! Ey Genç Adam
  Talebeleri Şaşırırlar. Halktan tepkiler yükselmeye başlar. Herkes birbirine bakışıp lehte ve aleyhte yorumlar yapmaya başlarlar.
  Biri dayanamaz ve Mevlana Celaleddin Hazretlerine sorar:
  "Hocam bu adam cinayet işledi, zina etti, hırsızlık etti. Yapmadığı suç ve eylem kalmadı. Biz de mahkeme kararı ile onu astık. Neden ayaklarına kapanıp af dilersin?
  Mevlana Celaleddin Başını ağlamaklı gözlerle kaldırıp Şu ibretlik Cevabı Verir:
  Biz ona çocukluğunda gençliğinde yetişebilseydik, kötülüğüne mani olabilseydik, onu eğitseydik, onunla ilgilenseydik ona maddi manevi sahip çıkıp, elinden tutsaydık bu kötü işleri işlemezdi. Hata bizdedir. Hata toplumdadır. Onun için bu gençten helallik diliyorum. Hakkını Helal et delikanlı sana yetişemedik.
  Evet bugün de yetişelim.
  El uzatalım..
  İlgilenelim.
  Dinleyelim.
  Sahip çıkalım..
  Çocuklarımıza ve gençliğe...
  Unutmayalım

  Şehirleri imâr ederken nesli ihyâ etmeyi ihmal ederseniz, ihmâl ettiğiniz nesiller imâr ettiğiniz şehirleri toplumu tahrip eder...

  Suçu sadece suç işleyenlere atmak kolay iş önemli olan koruyucu hekimlik ile suç ve olumsuz durumlar oluşmadan önlem almak ve alabilmektedir.

  Vesselam
  Bir teşekkür.

  Kıymetli Sayın Remzi Yıldırım'a özelde Adana'mız genelde de Ülkemize yoğun bir çalışma ile kazandırdığı Gazetem Adana için teşekkürlerimizi sunar diğer yazar kadromuza internet sitesi ve haberler için emek sunan ve sunacak arkadaşlarımıza da nice başarılar dilerim.

  YORUMLAR

  • 8 Yorum
  • Nurullah Aygün
   1 yıl önce
   Çok güzel bir yazi
  • Öznur Tütün Istanbul Başakşehir
   1 yıl önce
   Toplum olarak maddeye önem verdik maneviyatimiz boş kaldı ben bir din kültürü öğretmeni olarak gençliğin hayatı sorgulamasını neyin doğru neyin yanlış olduğunu vicdan merhamet duygularının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyorum Ulasabildigimiz dokunabildigimiz yürekler oluyor ama kalbi ve ruhu o kadar katılaşmış olanlarda var onları görünce o kadar üzülüyoruz ki artık giyablarinda dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden Gençliği zehirliyorlar ve zehirlemeye devam edecekler fitne her daim olucak imtihan bu çünkü kıyamete kadar sürecek yinede Oltamizi denize atalım illaki tüm balıklara ulasamayacagiz lakin muhakkak eli dolu kalkacagiz o denizin kıyısından elimizdekilere bakarak ve gülümseyerek Selametle FiemanAllah
  • Meryem avci
   1 yıl önce
   Evet bu hayatta maalesef yargılamak çok kolay bu biz insanların en önde giden hataları sormayı bilmiyoruz neden yaptın demek yerine yapmış kelimesini daha çok kullanıyoruz aslında biz insanlarda on yargıyı bırakalım faydalı olmaya çalışalım
  • Hanife agus
   1 yıl önce
  • Gül Sarıdogan
   1 yıl önce
   Çocuk yetiştirmek bir sanattır.
  • Gül Sarıdogan
   1 yıl önce
   Çok etkileyici ve tamamı ile gerçeği yansıtan bir yazı .
  • Ertan
   1 yıl önce
   Ellerinize emeğinize sağlık
  • Saydam Otel
   1 yıl önce
   Allah razı olsun